Co to jest Dogoterapia: Uzdrawiające korzyści z terapii z udziałem psówPsy są najlepszym przyjacielem człowieka od tysięcy lat. Na przestrzeni dziejów ludzie dzielili z psami nierozerwalną więź. Psy są towarzyszem człowieka, partnerem w polowaniu, obrońcą i opiekunem. Oprócz tych wszystkich ról, psy mogą być również wykorzystywane jako zwierzęta łagodzące stres i zwierzęta terapeutyczne. Terapia z udziałem psów to praktyka polegająca na obcowaniu z nimi w celu pozytywnego wpływu na zdrowie danej osoby. Terapia z udziałem psów jest powszechnie określana jako terapia z udziałem psów lub terapia z udziałem zwierząt (AAT). Jest to wykorzystanie wyszkolonych psów do pomocy osobom, które zmagają się z różnymi problemami psychicznymi, takimi jak samotność, depresja, lęk czy stres. Programy te są korzystne, ponieważ pozwalają uczestnikom skupić się na czymś innym niż ich problemy, jednocześnie poprawiając ich zdrowie psychiczne i fizyczne w procesie.

Co to jest depresja?

Depresja to zaburzenie nastroju, w którym osoba doświadcza obniżonego nastroju, utraty zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały jej przyjemność, poczucia winy, obniżonej zdolności myślenia i słabej koncentracji. Ponadto, osoby z depresją mogą doświadczać zmian w swoich wzorcach snu i odżywiania, a także nasilenia chorób fizycznych. Depresja może być bardzo poważna, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza jeśli nie jest leczona.

Ten stan zdrowia psychicznego może rozwinąć się w każdym wieku, nawet w dzieciństwie, i dotyka ludzi wszystkich kultur i środowisk. Depresja nie jest oznaką słabej lub zepsutej osobowości, ani czymś, z czego dana osoba może się po prostu wydostać. Wiele osób, które doświadczają depresji są w stanie prowadzić produktywne życie z pomocą terapii, leków i wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół.

Czym jest lęk?

Lęk jest uczuciem intensywnego niepokoju, nerwowości i niepokoju. Jest to zaburzenie, w którym osoba doświadcza ekstremalnych, niekontrolowanych i często irracjonalnych obaw o codzienne sprawy. Poziom lęku u danej osoby może wahać się od łagodnego do ciężkiego i może powodować zakłócenia w codziennym życiu. Istnieje wiele rodzajów lęku, w tym zaburzenie paniczne, uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i fobie.

Lęk może być również spowodowany przez traumatyczne wydarzenie, takie jak klęska żywiołowa lub wypadek samochodowy, i może stać się długotrwałym stanem, jeśli osoba nie szuka pomocy. Lęk może być leczony za pomocą terapii i leków, a ludzie, którzy doświadczają lęku są zachęcani do znalezienia leczenia lub techniki, która działa najlepiej dla nich. Ludzie, którzy doświadczają lęku mogą prowadzić pełne i produktywne życie z pomocą leczenia.

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zaburzenie zdrowia psychicznego, które może rozwinąć się po przeżyciu przez osobę traumatycznego wydarzenia, takiego jak walka, napaść seksualna, molestowanie dziecka, wypadek samochodowy, klęska żywiołowa lub jakiekolwiek inne wydarzenie, które wywołuje silny strach. Osoby cierpiące na PTSD mogą doświadczać koszmarów i retrospekcji związanych z przeżytą traumą. Mogą również czuć się oderwane od innych i mieć trudności w relacjach.

PTSD może być leczone za pomocą terapii i leków, a badania pokazują, że osoby z PTSD mogą z czasem poprawić swoje objawy. Chociaż PTSD może być stanem trwającym całe życie, nie musi być stanem wyniszczającym. Ludzie żyjący z PTSD mogą prowadzić produktywne, szczęśliwe i zdrowe życie z pomocą terapii.

Czym jest samotność?

Samotność to uczucie osamotnienia i braku kontaktów społecznych z innymi. Podczas gdy każdy czuje się samotny od czasu do czasu, dla niektórych osób samotność jest problemem chronicznym lub stałym. Samotność może być problemem krótkoterminowym lub długoterminowym, a najlepszy sposób radzenia sobie z nią różni się w zależności od osoby.

Niektórzy ludzie wolą bezpośrednio skonfrontować się ze swoim uczuciem samotności, podczas gdy inni mogą odnieść większe korzyści ze skupienia swojej energii na łączeniu się z innymi. Wiele osób doświadcza samotności przez całe życie, ale mogą nauczyć się strategii zarządzania nią i poprawić jakość swojego życia.

Samotność może być objawem innego problemu, takiego jak zaburzenia zdrowia psychicznego lub brak połączeń w życiu. Może też być problemem samym w sobie, pogarszając zdrowie psychiczne, a nawet fizyczne. Ludzie, którzy doświadczają samotności mogą prowadzić pełne, zdrowe życie z pomocą wsparcia innych i strategii samoopieki.

Jakie są badania na temat korzyści z terapii z udziałem psów

Istnieje coraz więcej badań nad korzyściami płynącymi z terapii z udziałem psów. W jednym z badań sprawdzono korzyści zdrowotne płynące z terapii z udziałem psów u seniorów, stwierdzając, że uczestnicy, którzy zostali wyznaczeni do wzięcia udziału w sesji terapii z udziałem psów, zgłaszali zmniejszone poczucie samotności i niepokoju. Te same badania wykazały, że terapia z udziałem psów może również pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu kortyzolu u ludzi.

Inne badanie wykazało, że 10-tygodniowy program z udziałem psa terapeutycznego pomógł poprawić zdrowie i samopoczucie kobiet, które doświadczyły traumy. To badanie porównało kobiety, które uczestniczyły w programie psów terapeutycznych z kobietami, które uczestniczyły w programie pisania. Badacze stwierdzili, że obie grupy doświadczyły znacznej poprawy zdrowia psychicznego, ale grupa psów terapeutycznych zgłosiła odczuwanie większej ilości pozytywnych emocji i mniejszy niepokój niż grupa pisząca.

Jak wykorzystać terapię z udziałem psa do pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi

Istnieje wiele różnych sposobów, że psy terapeutyczne mogą być wykorzystywane do pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi. Mogą one być pomocne zarówno w klinikach zdrowia psychicznego, jak i w społeczności. Psy terapeutyczne mogą odwiedzać ludzi w klinikach zdrowia psychicznego i zachęcać do nawiązywania kontaktów społecznych między osobami z zaburzeniami psychicznymi a psem terapeutycznym. Psy terapeutyczne mogą być również wykorzystywane do pomocy ludziom w nauce nowych umiejętności, takich jak techniki relaksacyjne lub oddechowe, które mogą pomóc im w zarządzaniu ich chorobą psychiczną.

Psy terapeutyczne mogą również odwiedzać osoby w społeczności lokalnej, które nie mają regularnego dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego, takie jak osoby mieszkające w schroniskach, seniorzy lub osoby izolowane społecznie. Psy terapeutyczne mogą odwiedzać te osoby, aby poprawić ich zdrowie psychiczne, sprawić, by czuły się mniej samotne i zapewnić im komfort w trudnych chwilach.